dibini gördüm yaşamın, küçük çakıl taşlarından ibaretmiş...

Leyla Mihrinaz Engin okurlarıyla buluştu.

Nezih bir ortamda gerçekleşen söyleşi ve şiir dinletisine Radyo13 Yayın Yönetmeni Bahtiyar Atlı, programcılardan Gökhan Kılıç ve Yunus Kaçar da şaire ait şiirlerini okuyarak eşlik ettiler. Van’dan gelen Yazar Müştehir Karakaya ve Orhan Demirtaş’ta kendi şiirlerinden birer şiir okuyarak programa ayrı bir güzellik kattılar.

 

Şair – Yazar Leyla Mihrinaz Engin, "Kadın ve Dize" adlı kitabında kadın yaşamı ve duygularını konu alan şiirlerin yer aldığını belirterek, kadının, özellikle de bölge kadınının hiçbir dönemde kendini tam anlamıyla ifade edemediğini savundu.

 

"Toplumsal, sosyal, ekonomik ve ailevi değerler kadınları yaşamın gerisine itiyor"diyen Engin, kadınların isteklerini, taleplerini ve kadınlığını çok cılız seslerle ifade edebildiğini bildirdi.

 

Leyla Mihrinaz Engin, “bundan on yıl evveldi, yalnızlığın içinden bir dost edinmiş; onunla dertleşmiş, dertlenmiş söyleşmiştik. Sırdaşım bir dağdı, Erek Dağı. Ben ona kısaca “ERDA” diyordum. Günlük bir dille yaşadığımız o gizemli dünyayı bembeyaz kâğıtlara ifşa etmiştim. Belki de yepyeni bir sayfa açmaktı meramım” diyor.

 

ERDA ile muhabbetinin kesilmediğini söylüyor Leyla Mihrinaz Engin ve ekliyor, kitap yeniden doğmak istedi. Yazı sizi çağırıyorsa kaçarınız yoktur, hele ki ERDA gibi bir yareniniz varsa. Erda Güncesi’ni yeniden yayımlamak istediğimde, ERDA yepyeni bir kimliğe büründü, günlük dili üzerinden attı, lirizmin yatağına aktı. Masalımsı şiire doğru yol aldı. Erda Masalı “Erda Güncesi”nden, “Erda Masalı”na dönüştü. Biliyorum ki ne sizin kurmakta olduğunuz düşleriniz biter, ne de benim ERDA’yla olan masallarım.

 

İNCEELEYEN Araştırma ve Sanat Dergisi, 2012 yılında yapmış olduğu “Yılın En İyi Şiir Kitabı” yarışmasında birinciliği hak eden şiir kitabı Şair – Yazar Leyla Mihrinaz Engin’in “Kadın ve Dize” adlı kitabı olmuştu. İNCEELEYEN Dergisi tarafından gönderilen plaketi, dergi adına Tatvan Belediye Başkanı Abdullah Ok yazara taktim etti.

 

Programa Tatvan Belediye Başkanı Abdullah Ok, Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bilal Dağdağan’ın yanı sıra Van’dan Yazar Müştehir Karakaya ve Orhan Demirtaş ile birlikte birçok sanatsever katıldı.

 

Esinti, Erda Güncesi, Kadın ve Dize den sonra Erda Masalı adlı şiir kitaplarıyla okurların karşısına çıkan Şair - Yazar Leyla Mihrinaz Engin 30 Mart 2013 Cumartesi günü Tatvan da Elit Türkü Cafe’de İmza ve Söyleşi günü yaptı.

Yorumlar

Yorum Gönder

 

Son Yorumlar

istanbulu Tataroğlu

(Erda Güncesi / Günce - 2004)

Doğa ile ,doğa hareket ve ...

Sukran Cetinkaya

(Bu Sen Değilsin)

Sen ask abidesisin gercekten ...

Nurullah ULUTAŞ

(Bu Sen Değilsin)

Güzel yürekli ...

Aynur Engin

(Bu Sen Değilsin)

Şiirane dökülen ...

Seval serttaş

(Bu Sen Değilsin)

Yıllarca şiir okuyan ve de ...

Tweeter

Facebook

Leyla Mihrinaz Engin: Harf harf hece hece kelime kelime yanmak gerek...

ÇAĞDAŞ MEDYA | Basın | Yayın | Reklamcılık |